Digitálny žiak

Projekt Digitálny žiak

Primárnym cieľom projektu Digitálny žiak je vyrovnať štartovacie pozície, zvýšiť dostupnosť digitálnych zariadení a podporiť rovný prístup vo vzdelávaní medzi žiakmi a to bez ohľadu na to, z akéhokoľvek sociálno-ekonomického prostredia pochádzajú. Aj vďaka tejto pomoci budú žiaci schopní študovať plnohodnotne i z domu a tiež rozvíjať svoje digitálne zručnosti a teda uspieť v digitálnej dobe.

Jednorazový príspevok 350 eur je určený na nákup notebooku alebo tabletu s klávesnicou. Príspevky sa začnú žiakom poskytovať v priebehu roka. Prví na rad prídu prváci na stredných školách, ktorým má byť príspevok doručený ešte v tomto školskom roku 2022/2023 (zdroj: digitalnyziak.sk).

Pokiaľ je žiak zaradený v databáze odporúčame prihlásiť do newslettra.
rihlásením odberu Newslettera „Digitálny žiak“ získate aktuálne informácie: spustenie projektu, zmeny v legislatíve, informácie ako získať a následne si uplatniť príspevok. Z odberu Newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Ako získať dotáciu 350 eur na notebook alebo tablet pre žiaka

Projekt Digitálny žiak je určený pre žiakov základných, stredných a stredných odborných škôl. Hlavná myšlienka projektu je pomoc rodinám a podpora prístupu detí k modernému vzdelávaniu.

Získajte dotáciu 350€

Informácie na tejto stránke sú predbežné a pravidelne ich aktualizujeme podľa dostupných informácií. Predpokladaný dátum možnosti uplatnenia validačných kódov je druhá polovica mája, avšak tento termín sa môže ešte predĺžiť, zmeniť. Kompletné informácie o projekte získate na www.digitalnyziak.sk.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v spolupráci Národnou koalíciou pre digitálne zručnosti a povolania SR spúšťa národný projekt „Digitálny príspevok pre žiakov SR (Digitálny žiak)“, v rámci ktorého dostanú vybrané skupiny žiakov jednorazový príspevok 350 eur na nákup notebooku alebo tabletu s klávesnicou. Ide o jednoduchú poukážkovú schému, vďaka ktorej si budú môcť žiaci zaobstarať presne také zariadenie, ktoré najviac vyhovuje ich potrebám.

Dokonalá dotácia pre žiaka vo výške 350€

V rámci projektu Digitálny žiak, ktorý je zameraný pre študentov a žiakov, získate dotáciu 350€ na vybrané notebooky, tablety a počítače All in One. Kompletný zoznam oprávnených zariadení si môžete vybrať podľa použitia, operačného systému Windows alebo MacOS, podľa farby alebo výkonnosti. Prídte si vyberte z našej ponuky notebook herný, notebook pre študenta, žiaka.

Podmienky

 • Pre získanie 350€ dotácie je potrebná registrácia.
 • Na predajni Iterum Services Sk, s.r.o si predobjednajte zariadenie – radi vám poradíme s výberom.
 • Po schválení registrácie obdržíte SMS-kou validačný kód.
 • *Po spustení projektu si zariadenie môžete prísť vyzdvihnúť spolu s jeho aktiváciou.

Ako získať dotáciu 350 eur na notebook

Vyplňte registračný formulár

Vyplňte registračný formulár študenta k projektu "Digitálny žiak" Následne Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR overí vaše údaje a spravuje vašu žiadosť. Tento proces potrvá niekoľko dní, keďže overenie dát je postupné. Vyplňte registračný formulár študenta k projektu Digitálny žiak"

SMS správa

Následne vám prišla správa formou (SMS), že ste oprávnený užívateľ uplatniť si príspevok vo výške 350€ na zariadenie (notebook alebo tablet).

Návšteva predajne

Spolu so svojim zákonným zástupcom navštívte predajňu Iterum Services SK, s.r.o Po overení potrebných informácií a uplatnení príspevku vám predajca zariadenie aktivuje a odovzdá.

Zariadenie je doma

Nové zariadenie máte konečne doma a môžete ho plnohodnotne používať. V prípade, že patríte do skupiny oprávnených užívateľov a chcete získať svoj digitálny príspevok, vyplňte registračný formulár.

Pre koho je projekt určený?

Skupiny oprávnených užívateľov príspevku tvoria štyri skupiny žiakov, pričom sú z veľkej časti tvorené sociálnymi skupinami obyvateľstva v hmotnej núdzi, domácnosťami s nízkymi a podpriemernými príjmami a žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Patria sem tieto cieľové skupiny žiakov
 • žiaci, ktorí sú členmi domácnosti v hmotnej núdzi (príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima)
 • so špeciálnymi vzdelávacími potrebami podľa § 2 písm. p) zákona č. 245/2008 Z.z. žiaci, ktorí majú vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie o tom, že ich špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú výlučne z ich vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí
 • žiaci, ktorí sú členmi domácností, ktoré neprekračujú 60% medián príjmu (na základe potvrdenia o výške príjmu, resp. doklad o nevykonávaní zárobkovej činnosti (napr. potvrdenie o nezamestnanej osobe)
 • žiaci prvého ročníka stredných škôl (pre rok 2022/2023) vrátane prvákov a prváčok na 5-ročných gymnáziách a kvintánov na 8-ročných gymnáziách bez ohľadu na to, z akého socio-ekonomického pozadia pochádzajú – cieľom je, aby mali rovnakú štartovaciu čiaru a naučili sa pracovať s výpočtovou technikou – príspevok je určený primárne pre všetkých prvákov stredných škôl
V prípade, že podľa súčtu príjmov domácnosť spadá do definície 60% mediánu príjmu, alebo si samotným výpočtom nie ste istý, je potrebné vyplniť registračný formulár na stránke, kde následne realizátor projektu overí v registroch štátnej správy oprávnenosť žiaka z danej domácnosti pre získanie príspevku, o čom bude zákonného zástupcu informovať prostredníctvom SMS správy.

Aká bude kúpna cena?

Z ceny zariadenia poskytujeme zľavu ako bonus -350€ Na našich stránkach nie je táto výška zľavy odpočítaná. Pre tých, ktorí získajú štátnu dotáciu na notebook alebo tablet, bude zo zľavnenej ceny ešte odpočítaná štátna dotácia.

Tablet
napríklad zariadenie: tablet Xiaomi alebo tablet Lenovo
predajná akciová cena: 299€
dotácia: -350€
doplatok: bez doplatku (notebook alebo tablet bez doplatku)
cenový rozdiel -50€ sa nevie preniesť na ďalší nákup

Notebook
napríklad zariadenie: notebook Asus alebo notebook Acer
predajná akciová cena: 350€
dotácia: -350€
doplatok: bez doplatku (notebook alebo tablet bez doplatku)

All In One
napríklad zariadenie: počítač All In One Lenovo
predajná cena: 850€
dotácia: -350€
doplatok: 500€ (PC All In One , notebook alebo tablet s doplatkom)

Vyberte si zariadenie:
Poradíme vám, ako vybrať notebook pre žiaka alebo tablet pre žiaka

Často kladené otázky

Áno, bez registrácie nie je možné overiť nárok, priznať, získať a následne ani uplatniť príspevok.

Žiaci a ich zákonní zástupcovia môžu o príspevok požiadať do 30. júna 2023. Uplatnenie príspevku je možné v ktorejkoľvek pobočke Datacomp do 31. októbra 2023
Nie, nie je. Údaje všetkých zaregistrovaných žiakov a ich zákonných zástupcov v jednotlivých štátnych registroch overí priamo realizátor projektu.
Príspevok pre vaše dieťa si môžete uplatniť v našej predajni Iterum Services SK, s.r.o. Použiť ho môžete na nákup digitálneho zariadenia, ktoré spĺňa stanovené technické kritériá a parametre. Radi vám poradíme s výberom.
Ak hodnota zariadenia a príslušenstva prevyšuje výšku príspevku, doplatíte iba rozdiel ceny nákupu a výšky príspevku.
Výška príspevku bola stanovená na základe konzultácií s Európskou komisiou a zohľadňuje 1,5 násobok životného minima, pričom hodnota príspevku je 350 eur. Zariadenie, ktoré si Žiak môže kúpiť za Digitálny príspevok, musí spĺňať nasledovné minimálne požiadavky. Zariadenie musí byť nové (vyrobené v roku 2022 a neskôr a mať minimálne dvojročnú záruku a garantovanú plnú podporu výrobcu minimálne na tri roky (na hardvér aj softvér). Zariadenie tiež musí mať:
 •  displej s minimálnym rozlíšením 1366 x 768 pixelov;
 • minimálne jeden fyzický port pre pripojenie periférií: HDMI
 • fyzickú (hardware) slovenskú klávesnicu ako súčasť zariadenia alebo pripojiteľnú fyzickými portami zariadenia, alebo bezdrôtovo
 • funkcia ovládania kurzora, vstavané alebo pripojiteľné fyzickými portami zariadenia alebo bezdrôtovo (myš, dotykový displej, touchpad a pod.)
 • zabudovanú kameru, reproduktory a mikrofón;
 • funkcionalita pripojenia na Wi-Fi
 • rozhranie pre možnosť pripojenia k mobilným dátovým službám – v prípade tabletu SIM slot ( integrovaný LTE Modem). Pri ostatných zariadeniach možnosť pripojenia LTE modemu pre 4G sieť V danom ponímaní sa jedná štandardne o zariadenia typu Notebook, All in one počítač alebo tablet s klávesnicou a uhlopriečkou displeja nie menšou ako 25 centimetrov (10 palcov a viac).
 • zariadenie musí mať nainštalovaný užívateľsky jednoduchý operačný systém – jeho najnovšiu verziu, prípadne verziu, ktorá umožňuje aktualizáciu na novšie verzie, je možné ďalej doinštalovať balík kancelárskeho programového vybavenia (software) lokalizovaného do slovenčiny a používaného v školskom prostredí na Slovensku, antivírusový software, a je tiež kompatibilné s prostredím a aplikáciami využívanými v školskom prostredí – najmä Edunet a pod.
 • zariadenie musí byť nové (vyrobené v roku 2022 a neskôr), má minimálne dvojročnú záruku a garantovanú plnú podporu výrobcu minimálne na tri roky (na hardware a aj software vybavenie)
 • zariadenie musí mať možnosť pripojenia k široko podporovanej online distribučnej platforme voľných a platených aplikácií (vrátane aplikácií ako viki.iedu.sk, Edupage a Slovensko.sk) a ich plnohodnotného používania

Nevyčerpanú čiastku nie je možné preniesť na ďalší nákup, nakoľko dotácia je viazaná len na jeden nákup / registrácia.

*Digitálny príspevok nie je možné využiť na nákup bielej alebo spotrebnej elektroniky, herných konzol, mobilných telefónov, audio systémov, televízorov a pod. Viac podrobností nájdete v zmluvných podmienkach.

Zdroj: digitálny žiak
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.